Sposobów na ćwiczenia jest całe mnóstwo i nie wszystkie wymagają specjalnych umiejętności czy korzystania z urządzeń o dość skomplikowanym charakterze. Najprostsze ćwiczenia wykonuje się przy użyciu najprostszych przyrządów, które w podobny sposób będą dbały o tężyznę fizyczną, czyli ćwiczenie określonych partii ciała. Dla osób początkujących oraz zaawansowanych, niezbędnikiem okazuje się materac gimnastyczny (https://www.marbo-sport.pl/product-pol-15114-Materac-gimnastyczny-z-antyposlizgiem-200x120x5-MC-M005-Marbo-Sport.html). Jest to przedmiot, który ułatwi wykonywanie zarówno prostych ćwiczeń, jak i wymagających już pewnych umiejętności kombinacji. W każdym tym przypadku materac daje poczucie i gwarancję bezpieczeństwa dla użytkownika.

Materac gimnastyczny czyli obowiązkowe wyposażenie sali gimnastycznej

Materac gimnastyczny to przede wszystkim przedmiot, który ułatwia czy pozwala na podjęcie wielu aktywności fizycznych. W wielu przypadkach jest niezbędny, w innych natomiast pełni funkcję asekuracji. Dzięki swojej strukturze, czyli odpowiedniej powłoce zewnętrznej oraz miękkim poszyciu z gąbki wewnątrz zapewnia przyczepność i elastyczność przy wykonywaniu czynności. Dzięki odpowiednim wymiarom, można go dostosować zarówno do małych salek jak i dużych kompleksów sportowych, doskonale sprawdza się również w procesach rehabilitacyjnych.

Materace gimnastyczne wykonane są w różnych technologiach, posiadają również różną charakterystykę. Wśród najczęściej spotykanych można wymienić materace gimnastyczne proste i składane oraz materace asekuracyjne również w wersji prostej oraz składanej. Jego wymiary mogą się wahać między 100×150 cm do 200×100 cm. Ważne przy wyborze odpowiedniego materaca jest to, aby dostosować go do potrzeb obiektów czy użytkowników. Materac powinien być odpowiednio dostosowany, aby zachować proporcje między wygodą użytkowania, komfortem i bezpieczeństwem. Wiele materacy posiada również odpowiednie wzmocnienia, co wpływa zarówno na jego jakość jak i możliwość szerszego wykorzystania. Oferta materacy gimnastycznych jest dość szeroka.

Czynności wykonywane na materacach gimnastycznych

Do czynności wykonywanych na materacach gimnastycznych zaliczyć można wszystkie rodzaje aktywności, wymagających ruchu całego ciała. Są to więc:

  • ćwiczenia w pozycji na plecach,
  • przewroty,
  • ruchy zakończone padem, czy przeskokiem przez określone urządzenie, wymagające odpowiedniej asekuracji,
  • proste ćwiczenia fizyczne.

Dość popularne są również ćwiczenia wymagające odpowiedniej techniki, w tym kombinacje salt, w których oprócz stabilizacji na podłożu, często występuje również asekuracja w postaci materaca na ścianach.

Sport zdjęcie utworzone przez standret - pl.freepik.com